<< Gliophorus psittacinus, papagajska vlažničarka | Gobe | Gloeophyllum odoratum, dišeča tramovka >>

Gloeophyllum abietinum, hojeva tramovka

Gloeophýllum abietínum (Bull.) P. Karst. (1882)
Rod: Gloeophyllum - tramovke

Gloeophýllum abietínum, hojeva tramovka
Gloeophýllum abietínum - neužitna hojeva tramovka

ZNAČILNOST: trosnjak raste poličasto ali pahljačasto na lesni osnovi oziroma na tramovih ter ima barvo hojevega medu, je za drevesa nevaren saprofit, saj jim odvzema vlago in povzroča rjavo trohnobo.

KLOBUK: trosnjak premera 10-30 cm in debeline 1-3 cm je polkrožne do klobukaste ali školjkaste oblike, raste poličasto ali konzolasto oziroma pahljačasto na organski osnovi, pri tem se klobuki prekrivajo kot strešniki, je žilav in prožen, površina je sprva ščetinasto kosmata, kasneje pa postane gladka, je bolj ali manj koncentrično valovita in nagubana, barve hojevega medu ali tobačno do rdeče in tudi temno rjave barve, rob je belkasto do rumeno rjav in tanek, včasih valovit in ukrivljen, pogosto napet, star postane na osredju nekoliko grbast.

TROSOVNICA: je lističasta, a ne kot pri gobah z lističi, temveč ima žarkasto tvorbo debelih lističev oziroma prečne povezave med njimi, kot bi bili pleteni, lističi so okrasto do sivo rjavi, valoviti, robovi so nazobčani, so 2-8(10) mm široki, gostota je 8-15 lističev na cm in so 0.6-1 mm narazen.

BET: ga nima, trosnjak je s strani priraščen na les.

MESO: hojevo do tobačno rjave barve, v klobuku tanko in 1-3 mm debelo, usnjato in plutasto, vlaknato, blagega vonja in blagega sladkega do grenkega okusa.

TROSI: 9-13 x 3-4.5 µm, elipsoidno valjasti, brezbarvni, gladki, hialini, stena je neamiloidna, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: najpogosteje na tramovih, plotovih ali na rezanih površinah štorov, v iglastih gozdovih, tudi na odmrlem lesu in padlih deblih, na panjih, letvah in kolih, na zaščitnih ograjah in latah ter na gradbenem lesu iglavcev, predvsem na smrekah, na suhih rastiščih, posamič ali v skupinah, prekrivajočih se kot strešniki, uspeva celo leto oziroma med vegetacijsko sezono (od marca do novembra), živi več let, redka.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: zelo ji je podobna sivorjava tramovka (Gloeophyllum sepiarium), ki ima 15-20 lističev na cm in manjše trose, ki tudi povzroča rjavo trohnobo in je nevarna za gradbeni les.

SINONIMI: Agaricus abietinus Bull. (1789), Agaricus asserculorum Schrad. (1794), Cellularia abietina (Bull.) Kuntze (1898), Daedalea abietina (Bull.) Fr. (1821), Daedalea abietina var. resupinata Pers. (1828), Gloeophyllum abietinellum Murrill (1908), Gloeophyllum abietinum f. incrassatum (Bourdot & Galzin) Domański (1942), Gloeophyllum abietinum f. resupinatum (Pilát) Pilát (1942), Gloeophyllum abietinum f. umbrinum (Weinm.) Pilát [as 'umbrinus'] (1942), Irpex umbrinus Weinm. (1836), Lenzites abietinellus (Murrill) Sacc. & Trotter (1912), Lenzites abietinus (Bull.) Fr. (1838), Lenzites abietinus f. monstrosus Henn. (1898), Lenzites abietinus f. resupinatus Pilát (1927), Lenzites abietinus var. incrassatus Bourdot & Galzin (1925), Lenzites abietinus var. suffocatus Bourdot & Galzin (1925), Lenzites abietinus var. umbrinus Weinm., Lenzitina abietina (Bull.) P. Karst. (1889), Merulius abietinus (Bull.) L. Marchand (1828), Pleuropus abietinus (Bull.) Zawadzki (1835), Reisneria abietina (Bull.) Teixeira (1986), Reisneria papyracea Velen. (1922), Xylodon umbrinus (Weinm.) Kuntze (1898)

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:357408




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1059

Login

Datum zadnje spremembe strani: 06 december 2023 09:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.215 sekundah.